5 Nisan 2020

E Okul Kayıt Sorgulama ve Öğrencinin Kaydı Hangi Okulda Öğrenme Adımları

Yazın okulların tatilde olduğu dönemler öğrenci ailelerinin en büyük kaygılarından birisi, çocuklarının kayıt işlemlerini gerçekleştirme ve okul kayıtlarını sorgulamaktır. Çünkü 1. Sınıf, 5. Sınıf ve 9. Sınıf öğrencilerinin okul açılmadan önce kayıt işlemlerini tamamlayarak kayıt yaptırması gerekmektedir. Bu yüzden de öncelikle kayıt sorgulama işleminin oluşturulması gerekmektedir. Bu makalemizde e okul kayıt sorgulama işleminin nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılı olarak yazacağız. Velilerin büyük bir bölümü çocuğumun kaydı hangi okulda sorusunun cevabını aramaktadır. Makalemizde bu ve bunun gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

E Okul Kayıt Sorgulama Nedir?

Okula kayıt olma zamanı gelmiş olan çocukların ilkokula başlarken, ortaokula ve liseye geçiş zamanlarında okul kaydı yapmaları gerekmektedir. Okul kaydı için öncelikle gereken çocuğun hangi okulda öğrenim göreceği bilgisidir. Bu yüzden için E – okul üzerinden sorgulama yapmak gerekiyor.

E Okul Kayıt Sorgulama ve Öğrencinin Kaydı Hangi Okulda Öğrenme Adımları

E Okul Sisteminden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuklarının hangi okula kayıt edilmesi gerektiğini bilmek isteyen aileler, E – okul sistemi üzerinden sorgulama yapabilirler. Bunun için çocuklarına ait T.C. kimlik no ve doğum tarihini girmek gerekmektedir. Bilgilerin eksiksiz girilmesinin ardından çocuğunuzun kayıt olabileceği okul ile ilgili bilgiler karşınıza gelecektir.

Kimler İlkokula Kayıt Yaptırabilir?

İlkokula kayıt yaptırmak için çocukların aşağıdaki şartlara uyuyor olması gerekmektedir;

  • 2014 doğumlu olanlardan 66 – 68 aylık arasında olanlar dilekçe yazarak ana sınıfına zorunlu kayıt yaptırmalıdır.
  • 2013 doğumlu olanlardan 69 – 71 aylık arasında olanlar sınıfa zorunlu kayıt yaptırmalıdır. Ancak rapor temin ederek 1 sene erteleme hakları da bulunuyor.
  • 2013 doğumlulardan 72 ayın üstünde olanlar ise sınıfa kayıt yaptırmak zorundadırlar.

Kaydı Çıkmayan Çocukların Aileleri Ne Yapacak?

Çocuğunun okul yaşı gelen veliler, E – okul sorgulaması sırasında çocuğunun kaydının çıkmaması durumunda mutlaka İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek adres kontrolü yaptırmalıdır. Adres kaydı kontrolünün ardından öğrenci, adresine en yakın okula yönlendirilecektir.

E – Okul Sorgulama Bilgileri Kesin Kayıt İçin Yeterli mi?

E – okul sistemi üzerinden kayıt sorgulama yapılarak bulunan okul, öğrencinin kesin olarak kayıt edildiği okul olarak anlaşılmaktadır. Bu okullar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tespit edilerek sisteme ekleniyor. Bunun için e – okul sorgulamasında çıkan okula giderek kayıt işlemlerini bitirmek yeterli durumdadır.

Okul Kayıtlarında İkamet Adresinin Etkisi Var Mıdır?

İlkokul ve ortaokul kayıtlarında öğrenciler ikamet ettiği adrese en yakın bulunan okula yönlendirilmektedir. Bunun için oturduğu yerin adresi okul kayıtlarında oldukça önemlidir. Öğrencinin kayıt zamanı geldiği zaman Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ikamet adresine en yakın olan okula otomatik olarak kaydı gidecektir.

Öğrencinin kaydının düştüğü okula kayıt yaptırmamanın tek yolu ikamet adresi değiştirmektir. Öğrencinin ikamet adresi değişikliği yapması durumunda kaydı otomatik olarak ikamet adresine yakın başka bir okula düşecektir.

Ortaokul Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılacak?

Ortaokul öğrencileri için sınava girme zorunluluğu olmadan ikamet adresine en yakın olan ortaokula otomatik kayıt işlemi düşecektir. Aileler, e – okul üzerinden öğrencinin TC kimlik numarası ile giriş yaparak çocuklarının hangi ortaokula kaydının düştüğünü görebilirler. E – okul sistemi üzerinden yapılan sorgulama ile okulun belirlenmesinin ardından okula giderek kalan kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Ortaokul 5. Sınıf Kayıtları Nasıl Belirlenecek?

İlkokulu bitirerek 5. sınıfa geçiş yapabilen öğrencilerin kayıtları okullarının Ortaokula geçirilmesi durumunda aynı şekilde devam edecektir. Ancak bitirilen okul, ilkokul olarak devam edecekse tüm 5. sınıf öğrencileri ikamet adreslerine en yakın olan ortaokula toplu olarak nakil edilecektir.

Öğrenciler

Liselere Yerleştirme İşlemi Nasıl Olmaktadır?

Liseye başlayacak öğrenciler için yerleştirme işleminden iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki Liselere Geçiş Sınavı (LGS) puanı ile gerçekleşmektedir. Diğeri ise ikamet adrese dayalı yerel yerleştirme ile gerçekleştirilmektedir. LGS sınav sonucuna göre tercih yapan çocuklar yüzdelik dilimlere uygun olması halinde Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Program ve Proje Okulları, Fen Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri arasından tercihlerine göre yerleştirilecektirler. Yerel yerleştirmede ise adrese göre yapılan tercihlere ortaokul başarı puanı üzerinden yerleştirme yapılmaktadır.

9. sınıf Öğrencileri İçin Okul Kayıtlarında İkamet Adresi Etkili Midir?

İlkokul ve ortaokuldan biraz daha farklı olarak 9. sınıf öğrencileri LGS sınav sonuçlarına göre okul tercihlerinde bulunabilmektedir. Bununla berabera sınava girmeyen ya da herhangi bir tercihte bulunmayan öğrenciler, ikamet adreslerine en yakın okullar arasından kontenjanı bulunan okula otomatik olarak yerleştirilmektedirler.

Öğrencilerin kayıt yapılan okulu reddetmesi durumunda istedikleri ikamet adres bilgileri içerisindeki diğer bir okula nakil istemeleri de ayrıca mümkün. Nakil yapılabilme şartı okula son giren öğrencinin başarı puanıdır. Öğrencinin başarı puanının okula son kaydı yapılan öğrencinin puanından fazla olması gerekmektedir.

E – Okul 9. Sınıf Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih zamanına giren öğrenciler, tercih sonuçlarını E – Okul üzerinden görebilecekler. E – Okul üzerinden çocukların hangi liseye kaydedildiği bilgisine ulaşılabilecek. Sonrasında kaydının çıktığı okula gidilerek kayıt işlemi tamamlanması gerekmektedir.

Aşağıdaki resime tıklarsanız e okul kayıt sorgulama yaptırabilirsiniz.

E Okul Kayıt Sorgulama