5 Nisan 2020

Banka SMS Şifresi Gelmiyor Problemi ve Çözümü

Bankacılık işlemleri gerçekleştirmek için SMS ile gelen şifre ile erişim sağlanmaktadır. SMS şifresi, hem verilerin doğruluğunu kontrol etmek hem de hırsızlığı önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bazen banka SMS şifresi gelmeyebilmektedir. Bu makalemizde Banka SMS şifresi gelmemesi problemi ve çözümü hakkında bilgilendireceğiz.

Banka SMS Şifresi Gelmiyor Problemi ve Çözümü

Banka SMS Şifresi Neden Gelmiyor?

Bankacılık işlemlerini gerçekleştirirken, müşterilerin bankalarının sistemlerinde kaydedilmiş olan cep telefon numaralarına SMS ile tek kullanımlık özel şifre iletilmektedir. İletilen bu şifrenin sisteme girilmesiyle birlikte güvenlik adımı geçilir ve işlemler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Maalesef bazen bankalar müşterilerine SMS şifresi göndermeyebilir. Bu durum yaşandığında işlemlerin sürdürülmesi maalesef mümkün olmamaktadır. Banka SMS şifresini göndermeme nedeni, genel olarak Sim kart değişikliği olarak belirtilmektedir.

Sim Kart Değişikliği Yüzünden Neden SMS Gelmesi Engellenir?

Bankalar, SMS şifresini hesap bilgilerinizde kayıtlı olan telefona göndermektedir. Banka müşterisi, herhangi bir sebepten dolayı sim kart değişikliği gerçekleştirdiyse, banka SMS şifresi gelmeme sorunu meydana gelecektir. Banka müşterisinin cep telefonu numarasını değiştirmemesine rağmen sim kart değiştirmesi sebebiyle şifre gelmemesi ilk başta çoğu kişiye tuhaf gelecektir. Ancak bu durum tamamen bankanın gerçekleştirdiği bir güvenlik adımı olarak belirtilmektedir. Bankalar, müşterilerinin isimlerine yedek bir sim kart oluşturulması ihtimaline karşı böyle bir güvenlik önlemi bulundurmaktadır.

Sim Kartımı Değiştirdim Telefon Numaram da Değişir mi?

Sim kartınızı değiştirdiyseniz eğer bu telefon numaranızın değiştiği anlamına gelmez. Numara aynı kalmasına rağmen, sabit numara başka bir sim kart üstünden kullanılacaktır. Bu sim kart ise bankanın sisteminde kaydı bulunmadığı için banka SMS şifresi almak mümkün olmaz.

Sim Kartımı Değiştirdim Nasıl Banka SMS Şifresi Alabilirim?

Sim kartını değiştiren kişilerin telefon bankacılığı ile bankalarını arayarak yeni sim kartını sisteme kaydetmeleri gerekiyor. Banka müşterisi, bankasının müşteri hizmetlerini aradıktan sonra sim kart değişikliği yapmış olduğunu belirtmelidir. Bunun sonrasında müşteri hizmetleri yetkilisi, yeni sim kartı aktif hale getirecektir. Sim kartın aktifleşmesinin ardından banka SMS şifresi gelmeye devam edecektir.

Sim Kart Değişikliğini Başka Şekilde Değiştirebilir miyim?

Sim kart değişikliği durumunda destek istenecek tek yer müşteri hizmetleri servisidir. Telefon numara değişiklikleri banka şubeleri veya ATM üzerinden sağlanabilmektedir. Fakat sim kart değişiklik işlemlerini sadece telefon bankacılığı üzerinden müşteri yetkilisiyle görüşerek yapmak mümkündür.

Banka SMS Şifre Güvenliği Neden Alınmaktadır?

Teknolojinin büyük bir hızla geliştiği son dönemlerde, insanlar her türlü dolandırma yöntemini denemektedir. Müşterilerinin dolandırılmasını önlemek isteyen bankalar, tüm banka işlemlerinde SMS şifresi yöntemini kullanmaktadır. Banka SMS şifresi, sadece sistemde daha önce kaydedilmiş olan cep telefonu numarasına iletilmektedir. Böylece amacı kötü olan kişilerin şifreye ulaşmaları engellenmiş olmaktadır.

Sim kart çıkarttırma işlemi fazlasıyla basit bir işlemdir. Dolandırıcılık yapma niyetinde olan kötü kişiler SMS şifresini temin etmek için her türlü işlemi denemekten kaçınmayacaklardır. Bu nedenle bankalar, müşterilerinin bankacılık işlemleri nedeniyle mağduriyet yaşamaması ve zarar görmeden işlemlerini güvenli olarak gerçekleştirmek için sadece sistemlerinde kaydedilmiş olan sim kartlarına SMS şifresi iletmektedir. Sim kart değiştirilmesi durumunda SMS şifresi gelmemesinin tek sebebi, bankanın müşterisini güvenceye almasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir