5 Nisan 2020

ATM paramı yuttu nasıl geri alabilirim?

Bankadan para çekmek sebebiyle çoğu insan ATM’leri tercih etmektedir. Sıra bekleme zorunluluğu olmayan ATM’lerden çok daha kolay ve hızlı sürede para çekmek mümkündür. Ancak bazı sebeplerle para çekimi işleminde ATM parayı yutabilmektedir. Bu makalemizde ATM para yutması durumunda neler yapılmasını gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Bankacılık işlemlerinde en çok tercih edilen araçların başında ATM bulunmaktadır. Bankaların ATM’leri neredeyse her yerde bulunmaktadır. Kolay işlem yapma ve kolay ulaşımları nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir.

ATM paramı yuttu nasıl geri alabilirim?

ATM Para Yutma Problemi

Ancak bazı durumlarda ATM’lerden para çekimi işlemi gerçekleştirirken bazı problemlerle karşılaşabilmekteyiz. ATM’nin para yutması, ATM’ye para sıkışması,  ATM’de para kalması gibi açıklamalarla tarif edilen bu olaylar, oldukça çok yaşanmaktadır.

ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM’den para çekmek isteyen bir insanın en çok karşılaşacağı problem, bankamatik paramı yuttu sorunudur. Banka müşterisinin bankamatikten para çekmesi esnasında para yutulursa yapması gereken bazı adımlar bulunuyor. ATM’nin para yutması sonrası yapmanız gerken adımları şu şekilde belirtilebilir:

  • ATM şubeye ait ise yapılacaklar
  • ATM şubeye ait değilse yapılacaklar

ATM Şubeye Ait İse Ne Yapmalıyım?

ATM’nin para yutması durumunda kişinin ilk başta birkaç dakika beklemesi gerekiyor. Bu sürenin sonunda eğer ATM hala parayı geri vermemiş ise ait olduğu şubeden içeri girerek durumu söylemek ve destek istemek gerekmektedir. Bu olay için sıra numarası alınmasına gerek bulunmamaktadır. Doğrudan banka güvenlik görevlisinden destek almak yeterli ve doğru olacaktır. Güvenlik görevlisi, gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlayacaktır.

ATM paramı yuttu nasıl geri alabilirim?

ATM Şubeye Ait Değil İse Ne Yapmalıyım?

Bazı ATM’ler banka şubelerinden ayrı olarak hizmet için bulunmaktadırlar. Bağımsız olan ATM’den para çekimi esnasında yaşanan para yutma sorunu durumunda birkaç dakika bekledikten sonra bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Banka müşteri yetkilisi, sizin izlemeniz gereken aşamaları anlatacaktır. Bu süre boyunca ATM önünden ayrılmamak ve ATM kamerasının görüntüsünden çıkmayacak şekilde beklemeniz gerekebilir.

Müşteri yetkilisi ile konuşma esnasında ATM’nin parayı hangi tarihte ve saatte yuttuğunu söylemek son derece önemlidir. Önünüzdeki günlerde yaşanan bir problem durumunda ses kayıtlarından bu verilen bilgiler bulunabilmektedir. ATM’nin para yutması sonucunda 7 iş günü içinde paranız hesabınıza tekrar yatırılmaktadır.

Banka Paramı İade Etmiyor Ne Yapmalıyım?

Bazı bankaların hatalı olmalarına rağmen müşterilerine para iadesi gerçekleştirmedikleri yönünde çok sayıda şikayet bilinmektedir. Böyle bir olay yaşayan insanların kesinlikle hakkını araması gerekiyor. Bankalar, müşterilerine gün bitiminde para sayımı esnasında paranın tespit edilerek iade edileceğini söylemektedir. Ancak bankanın bu adımı önemsememesi göz önüne alındığında müşterilerin tedbir alması mantıklı bir hareket olabilir.

Bankanın yutulan paranın hepsini iade etmemesi ya da paradan kesmesi durumunda müşterinin banka şubesine giderek itiraz dilekçesi doldurması gerekiyor. Parasını kaybeden banka müşterisinin bankanın müdürü ile görüşme hakkı da bulunuyor. Her yolu denemesine rağmen hiçbir şekilde parasını geri alamayan müşterilere ise yasal yolla hak aramadan başka çare kalmayacaktır.

One thought on “ATM paramı yuttu nasıl geri alabilirim?

  1. Merhaba, teşekkürler paylaşımınız için. işe yarar ve faydalı bir yazı olmuş. bilmeyenler veya mağdur olanlar için çok faydalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir